Kategorie
Bez kategorii

Czy publikacja wizerunku wymaga zgody?

Postaram się odpowiedzieć w najbardziej zrozumiały sposób na powyższe pytania. Publikacja wizerunku to szeroki temat który zgłębiają prawnicy lecz do nich idziemy już wtedy, gdy sprawa jest poważna i wymaga oficjalnej prawnej interwencji. Mając minimalną wiedzę na ten temat możemy się zabezpieczyć przed nieprzyjemnościami. Przedstawię poniżej informacje o publikacji wizerunku ważne dla fotografów a głównie amatorów fotografii. Zawodowy fotograf to profesjonalista i wie o publikacji wizerunku wszystko, lecz obecnie fotografem jest każdy kto ma telefon i publikacja wizerunku stała się za sprawą telefonu powszechna.

Możemy publikować wizerunek fotografowanych osób. Musimy jednak spełnić kilka ważnych warunków które nam pozwolą na publikację wizerunku zgodną z obowiązującym prawem. Przepisy regulujące te zasady znajdziemy w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Kodeksie Cywilnym.

Z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych dowiemy się, że rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia fotografowanej osoby. Od tego przepisu są wyjątki:

Publikacja wizerunku nie wymaga zgody

  • Nie potrzebujemy zezwolenia gdy zdjęcia są efektem płatnej sesji. Jeżeli więc osoba sfotografowana otrzymała zapłatę, świadomie pozowała do zdjęcia i tym samym wyraziła zgodę na publikację wizerunku. Nie jest to jednak takie proste gdyż każdy model musi zaakceptować zdjęcie przed publikacją. Dlaczego ? Tu wchodzą przepisy art.23 Kodeksu Cywilnego dotyczące dóbr osobistych. Zdjęcie nie może naruszać dóbr osobistych modela i akceptacja zdjęcia jest niezbędna. Sposób akceptacji najlepiej zawrzeć w umowie o sesję. Ważne aby fotograf miał możliwość przedstawienia tej zgody w przyszłości, w razie roszczeń od modela.  
  • Osoba powszechnie znana nie musi wyrażać zgody na publikacje wizerunku. Zdjęcie jednak nie może podpadać pod art.23 KC więc nie może być np. nie etyczne lub pokazywać w negatywnym świetle.
  • Osoba stanowiąca część pewnej całości związanej ze zgromadzeniem lub imprezą publiczną. Jeżeli ktoś zdecydował się na udział w publicznym zgromadzeniu już ten fakt jest aktem wyrażenia zgody na publikacje wizerunku. Nie można tu jednak popaść w pułapkę. Należy sfotografować osobę tak, aby jednoznacznie w kadrze było widać, że jest uczestnikiem zgromadzenia. Zawsze musimy pamiętać o art.23 Kodeksu Cywilnego.

Publikacja wizerunku wymaga zgody

Wszelkie inne przypadki gdy chcemy opublikować czyjś wizerunek wymagają pisemnej zgody osoby fotografowanej lub opiekuna prawnego tej osoby. Zgoda powinna zawierać informacje o modelu, osobie fotografującej i sesji której dana zgoda dotyczy.

Nie tylko twarz wymaga zgody modela. Jeżeli zdjęcie zawiera fragment ciała po których możemy zidentyfikować daną osobę, zgoda w takim przypadku także jest niezbędna. Są to ręce, stopy i inne fragmenty ciała.

Jaka jest rada dla fotografa amatora który idzie w miasto?

Dobrą praktyką fotografa jest posiadanie druków in blanco ze zgodą. Jeżeli jest potrzeba zrobienia zdjęcia to po ustnej zgodzie dobrze jest podpisać dokument. W Polsce nie jest to zjawiskiem powszechnym lecz fotograf który pyta o zgodę i prosi o jej podpisanie jest osobą świadomą i światową. Jeżeli spotkacie kiedyś fotografa w takiej akcji, jest to na pewno profesjonalista który wie co robi. Z całą pewnością zrobione przez niego zdjęcie, nie będzie wykorzystane w niewłaściwy sposób.

Ostatni aspekt związany z wizerunkiem. Szanowni czytelnicy, nie łudźmy się, że tylko twarzy nie możemy fotografować. Każdy element pozwalający na identyfikację personalną może być w przyszłości dla fotografa problemem. A problemy powstają przede wszystkim wtedy, gdy zdjęcie zaczyna być znane i generuje dochód. Zgoda jest niezbędna na publikacje każdej części ciała pozwalającej zidentyfikować fotografowaną osobę. Może więc to być nawet palec lub ucho. Zabezpieczajmy więc naszych modeli i siebie umowami, nie zajmują dużo czasu a znacząco podnoszą wartość zdjęcia.

 

Teraz krótkie pytanie sprawdzające. Czy powyższe zdjęcie wymagało zgody ?